Historia szkoły w Radwankach sięga okresu międzywojennego, kiedy to w czerwcu 1930 roku władze oświatowe zlikwidowały szkołę niemiecką i z dniem 1 września 1930 roku otwarto pierwszą polską szkołę. Niestety, po szybkiej interwencji Niemców został przywrócony język niemiecki jako wykładowy dla dzieci niemieckich. Szkoła była jednoklasowa, a lekcje odbywały się 3 razy w tygodniu dla dzieci polskich i tyle samo dla dzieci niemieckich.
W czerwcu 1932 roku dzieci połączono w jedną grupę a lekcje odbywały się już codziennie. Dzieci uczyły się po polsku. Liczba uczniów wahała się od 28–36. Nauczycielem w tym okresie, aż do wybuchu II wojny światowej był Franciszek Błotny. Czas okupacji szkoła przetrwała, choć nie funkcjonowała.
W nocy z 22 na 23 stycznia 1945 roku Armia Czerwona wyzwoliła Radwanki. Napływało coraz więcej przesiedleńców zza Buga, wracali wysiedleńcy. Życie powoli wracało do normy, zaczęła swą działalność szkoła. Budynek był zdewastowany, a nauka odbywała się w trudnych warunkach. W 1945 roku do szkoły uczęszczało 52 uczniów. Często zmieniali się nauczyciele, a od 1.09.1946 roku do 1.02.1947 roku szkoła była zamknięta z powodu braku nauczyciela. Wreszcie obowiązki kierownika szkoły przejmuje Alfons Rajek, a po nim stanowisko dyrektora placówki objął Kazimierz Cyran. Wówczas Szkoła Podstawowa w Radwankach była szkołą zbiorczą dla Sypniewa, Pietronek, Studziec, Klotyldzina. Realizowała program siedmiu klas, a zatrudnionych było w niej trzech nauczycieli.
W 1972 roku decyzją władz oświatowych szkoła stała się zbiorczą szkołą z dwiema filiami: w Podstolicach i Pietronkach, gdzie uczyły się dzieci w klasach I–IV. Szkoła w Radwankach mieściła klasy V–VIII. Taki stan utrzymywał się do wprowadzenia reformy oświaty, czyli do 2000 roku.
W latach 1985–2003 funkcję dyrektora szkoły pełnił Jan Zachciał. W tym czasie została wybudowana sala gimnastyczna oraz dokonano modernizacji budynku szkoły.
Uchwałą Rady Miasta i Gminy w Margoninie w 1999 roku szkoła została przekształcona w sześcioklasową placówkę oraz zlikwidowano szkoły filialne. Do obwodu szkoły zaczęły należeć sołectwa: Podstolice, Radwanki, Studźce, Adolfowo, Pietronki. Zatrudnionych było 12 nauczycieli, a liczba uczniów w klasach wynosiła od 13 do 22. Uczniowie są dowożeni do szkoły autobusami.
Od 2004 roku dyrektorem szkoły jest Marek Cyran.
Na posiedzeniu Rady Pedagogicznej w wrześniu 2008 roku wszczęta została procedura przygotowująca do wyboru patrona szkoły. Zbierano propozycję bohaterów, przybliżano proponowane postacie na lekcjach, apelach, gazetkach czy spotkaniach z ciekawymi ludźmi, by w kwietniu i maju 2009 roku przeprowadzić wybory patrona. Wybory przeprowadzono najpierw wśród rodziców a później wśród uczniów. Społeczność szkolna oraz środowiskowa zdecydowała, iż patronem szkoły będą Powstańcy Wielkopolski, czyli patron zbiorowy, bliski całej społeczności lokalnej.
W kolejnych miesiącach przeprowadzono konkurs na Sztandar Szkoły, nawiązano współprace z Muzeum Powstania Wielkopolskiego, Grupą Rekonstrukcji Historycznej oraz Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, a także jego Oddziałem w Chodzieży. Przeprowadzono także Szkolny Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim.
23 kwietnia 2010 roku odbyło się uroczyste nadanie imienia Powstańców Wielkopolskich Szkole Podstawowej w Radwankach. Podczas uroczystości uchwałę o nadanie imienia szkole odczytał ówczesny Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Margonin pan Zbigniew Janke. Natomiast pamiątkowe gwoździe w sztandar wbili ówczesny Burmistrz Miasta i Gminy Margonin Leszek Łochowicz oraz dyrektor szkoły Marek Cyran.
W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik uczniów ukończył gimnazjum, kończąc tym samym proces wygaszania gimnazjów. W wyniku czego Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich stała się placówką 8-klasową, a liczba uczniów w klasach wynosi od 6 do 15.
W 2021 roku szkoła przeszła modernizację. Dobudowany został łącznik, łączący szkołę z salą gimnastyczną, dzięki czemu uczniowie idąc np. na wychowanie fizyczne nie muszą wychodzić z budynku szkoły.
W tym roku szkolnym 2024/2025 szkoła liczy 90 uczniów.