Dzień ziemniaka zwyczajowo obchodzi się dwudziestego czwartego września, natomiast uczniowie Szkoły Podstawowej w Radwanach postanowili uczcić to wspaniałe , bulwiaste warzywo  trzeciego października. Ziemniak nazywany również lokalnie pyrą, bądź w innych rejonach naszego kraju kartoflem, to warzywo o wielu zastosowaniach – nie tylko kulinarnych. Właśnie o tym mogli się przekonać uczniowie podczas wspólnych zabaw i degustacji przeróżnych potraw z ziemniaka.

Organizacją wydarzenia zajął się Samorząd Uczniowski oraz Rada Rodziców.  Uczniowie poznali historię pyry oraz wiele ciekawych faktów na jej temat. Panie z Rady Rodziców przygotowały mnóstwo przepysznych potraw z ziemniaka, które każdy z uczniów mógł zakupić za symboliczną złotówkę. Dzieci mogły posmakować między innymi kopytek, pierogów z ziemniakami, placków ziemniaczanych, zupy ziemniaczanej, różnego rodzaju sałatek z ziemniaka ,a także pączków, kulek ziemniaczanych, frytek ,a nawet chipsów. Tego dnia nikt ze szkoły nie wyszedł głody. Natomiast uczennice z Samorządu Uczniowskiego zorganizowały ziemniaczane atrakcje. Dzieci mogły przygotować ludzika z ziemniaka oraz obrazki wykonane za pomocą stempelków z pyry. Wszyscy mogli puścić wodze fantazji, dzięki temu  powstało wiele wspaniałych prac. Najciekawsze z nich zostały nagrodzone słodkim upominkiem. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że dzień ziemniaka okazał się sukcesem.

Dochód z dnia ziemniaka zostanie przeznaczony na dofinansowanie przyszłych wycieczek szkolnych.

Jagoda Sydow, Wioletta Polarek