to tytuł projektu Ponadnarodowa mobilność uczniów, który realizowała Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Radwankach. W ramach projektu 28 uczniów wzięło udział w zajęciach przygotowawczych: lekcjach języka angielskiego, tanecznych, kulturowych i psychologicznych, a następnie wyjechało na 7 dni do Sitges, w Hiszpanii, gdzie realizowali zajęcia w szkole Agnes de Sitges.

Tytuł projektu dokładnie oddaje uczucia uczestników projektu – marzenia zostały wytańczone…

Dzięki projektowi po raz pierwszy w życiu mogli odbyć podróż samolotem (również pociągiem), wyjechać za granicę, poznać rówieśników z Hiszpanii oraz ich system edukacji i wreszcie użyć języka angielskiego w realnej sytuacji, doświadczyć nowej kultury, zwiedzić piękne miejsca, posmakować hiszpańskiej kuchni oraz zdobyć umiejętności życiowe, takie jak podejmowanie decyzji, radzenie sobie ze stresem, zarządzanie finansami, samodzielne działanie, a także komunikacja i relacje.

Oto niektóre wypowiedzi uczniów:

„ Nadal nie mogę uwierzyć, że jestem w Hiszpanii. I to za darmo.”

„Nie wierzyłem, że się dostanę (do projektu), nawet mama nie kazała mi się za szybko cieszyć. A teraz nie rozumiem tych, którzy nie chcieli jechać”.

„Chodziliśmy na dodatkowe zajęcia nawet w wakacje i nie uważam, by to była strata czasu”.

„Polubiłem tańce”.

„Szkoła może być fajna i chętnie uczestniczę w zajęciach. Podoba mi się hiszpański system edukacji”.

„Hiszpanie są tacy otwarci i mili – chciałbym, żeby w Polsce tak było”.

„Nigdy nie byłam w hotelu – ten jest piękny”.

„Robię dużo zdjęć, bo wiem że to pamiątka na całe życie”

„ To na pewno przygoda życia”

Myślę, że uczestnictwo w projekcie znacznie zmieniło sposób myślenia i nastawienie do życia większości uczestników, wpłynęło na ich rozwój osobisty i pozostawiło same pozytywne wspomnienia, które zostaną na całe życie.

Katarzyna Kado