Laboratoria Przyszłości, to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech. Celem inicjatywy jest rozbudzanie wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka) oraz wsparcie procesu dydaktycznego i uczynienie go bardziej interdyscyplinarnym i innowacyjnym. W ramach programu szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego w kwocie 60 tysięcy złotych bez konieczności wniesienia wkładu własnego. Zakupiono m. in. – drukarkę 3d wraz z akcesoriami, zestaw z mikrokontrolerem, sprzęt audio-video : kamera przenośna – cyfrowa, aparat fotograficzny wraz z akcesoriami, statywy, mikroport, gimbal, mikrofon kierunkowy, oświetlenie i tła do nagrań, Photon Edu – zestaw, LEGO : - Education Spike Prime oraz Essential i inne. W naszej szkole odbyły się już pierwsze zajęcia z wykorzystaniem klocków Lego oraz zestawu Photon Edu. Zestawy LEGO Education Spike Prime oraz Essential, które posiadamy, to narzędzia dla uczniów szkoły podstawowej. Dzięki połączeniu klocków LEGO, prostego w użyciu sprzętu i oprogramowania oraz intuicyjnego języka kodowania opartego na Scratchu, uczniowie chętnie angażują się w ciekawe zajęcia edukacyjne by zdobyć nowe umiejętności poprzez udział w kreatywnej zabawie. To idealne zestawy startowe do nauki robotyki, które dają nieograniczone możliwości kreatywnego projektowania. Zadaniem uczniów nie jest samo budowanie robotów, lecz rozwiązanie przedstawionego problemu. Kierując się wskazówkami dzieci muszą osiągnąć przedstawiony w zadaniu cel.

Magdalena Jurek